Kíváncsi vagy a legfőbb háború isteneire? Megismerni a történeteiket és mítoszaikat? Megismerni mitológiai eredetüket? Felfedezni csodálatos tetteiket és hőstetteiket? Tudd meg, mit testesítenek meg és mit képviselnek a különböző kultúrákban, és még sok minden mást?
A legendák és istenségek rajongójaként ma egy lenyűgöző témával foglalkozunk: a háború isteneivel. Számos történet epikus csatákat ír le és elevenít fel, amelyekben ezek az elképzelhetetlen tulajdonságokkal rendelkező istenek és istennők szerepelnek.
A hadisten olyan természetfeletti képességekkel rendelkező isteni lény, aki szorosan vagy távolról kapcsolódik a csatatérhez. Gyakran félelemből vagy szeretetből imádják ezeket a hatalmas istenségeket, akiket azért hívnak segítségül, hogy előnyt biztosítsanak a csatában. Az erőt, a hatalmat és a győzelmet szimbolizálják.
Ezeknek a különböző háborús istenségeknek az értékei aszerint változnak, hogy milyen néphithez és hiedelmekhez kapcsolódnak. Ismerjük meg minden további nélkül e mesés figurák és csodálatos létezésük történetét.
12. Shango: az afrikai háború istene
Shango, más néven Chango, a Afrikai háború, a villám, a mennydörgés és a tűz istene. Továbbra is a legnépszerűbb orishák (afrikai istenségek) közé tartozik, Afrikában, Dél-Amerikában és Latin-Amerikában ma is hagyományos szertartásokat tartanak a tiszteletére. Shango Nigéria és Benin több vallásában is jelen lévő uralkodó alak. ⚡
A Yoruba panteon (afrikai népcsoport) eme istene igen határozott, sőt zsarnoki vérmérsékletű, de ugyanakkor nagylelkű is volt. A tűz és a villám természeti elemek jellemzik Shangót. Legreprezentatívabb szimbolikus tárgya a oshe nevű kettős fejszéje. A Shango istent ábrázoló szobrokon gyakran látható a feje tetejéből kiemelkedő oshe, jelezve, hogy a háború és az ellenség lemészárlása az alapvető jellemzője.
Shango – Artwork by Amelia Tan, hiran pieris and Kindred Styles on ArtStation
11. Szkanda: a háború hindu istene
Skanda, más néven Karttikeya vagy Kumara, a hindu háború istene. A legfőbb isten, Siva és Parvati istennő fia, Szkanda Dél-Indiában nagyon népszerű védőistenség. A legenda szerint azért született, hogy az isteni sereget vezesse a démonok ellen.
Skanda, a háború istene és az istenek hadseregének tábornoka erőről és rendkívüli képességeiről volt híres. Ő volt a tökéletesség megtestesítője, rendkívül bátor, intelligens és a hadművészetben magasan képzett, ő lett a dévák (hindu istenségek) főparancsnoka. ⚔️
Skanda egyik kezében lándzsát tart, míg a másik kezével mindig áldja a bhaktákat. Lovasa egy páva , egy jámbor madár, amely lábával egy kígyót ragad meg, amely az emberek egóját és vágyait szimbolizálja. A páva a káros szokások elpusztítását és az érzéki vágyak legyőzését szimbolizálja. Így Szkanda szimbolikus ábrázolásai a tökéletesség eléréséhez vezető utat mutatják az életben.
Skanda – Artwork by A. Geringer
Shadanana, Szkanda másik neve „a hatfejű”, és az öt érzékre és az elmére utal. A hat feje olyan erényeket illusztrál, amelyek lehetővé teszik számára, hogy egyszerre minden irányt megfigyeljen, ami fontos képesség, amely biztosítja, hogy hatékonyan tudjon ellenállni az őt érő csapásoknak.
- A Skanda lován lovagló páva, Paravani.
- Skanda állítólag az egyik legszebb és legcsábítóbb isten.
- Eredetileg a hindu isten Szkanda egyetlen céllal nyilvánult meg, hogy megöljön egy Tarakasura nevű aszurát.
10. Tumatauenga: a háború maori istene
A maori mitológiában Tumatauenga a háború és az élelemmel kapcsolatos emberi tevékenységek maori istene. Mint a háború istenét, a legnagyobb tisztelettel és félelemmel kezelik. A háborús rítusok során a maorik megidézték őt, hogy csatlakozzon hozzájuk a csatatéren.
A teremtés legendája szerint Rangi és Papa, az ég atyja és a föld anyja minden gyermeke szorosan szüleik teste közé szorulva kénytelen volt végtelen ideig a sötétben kúszni. Tumatauenga azt javasolta testvéreinek, hogy öljék meg a szüleiket, hogy fényt engedjenek a világba, míg Tāne Mahuta, az erdők istene ehelyett azt javasolta, hogy válasszák szét őket.
Tumatauenga tettei hatással voltak a Maori életmódra, köszönhetően a testvérei ellen vívott háborúnak. A maorik, miután a rituálékat tiszteletben tartották, halat foghattak , termeszthettek kumara (édesburgonyát) , fát vághattak a waka (ásott kenu) készítéséhez és általában kiaknázhatták a világ természeti erőforrásait.
Tūmatauenga – Artwork by Maui-Empire on DeviantArt
Az új-zélandi hadsereg maori neve, Ngāti Tūmatauenga, a Tumatauenga isten ihlette, és azt jelenti: a háború istenének törzse. Minden katonát ugyanahhoz az „iwi”-hez (törzs/klán) tartozónak tekintenek, amely a maori istenség pártfogása alatt áll, függetlenül faji származásától.
- Tumatauenga, a testvérek közül a legfiatalabb, szembefordult testvérével, Tawhirivel, az eladások és viharok istenével, aki helytelenítette szülei különválását.
- Tumatauenga, aki a maga részéről dühös volt, amiért egyedüliként ellenállt Tawhiri haragjának, bosszút akart állni testvérei gyermekein.
Hálókat és horgokat tervezett, hogy kifogja a halakat, Tongaroa gyermekeit; kiásta a földből Haumia és Rongo gyermekeit; csapdákat készített, hogy elfogja és felfalja az erdei madarakat.
9. Montou: a háború egyiptomi istene
Az egyiptomi mitológiában Montou a háború istene. Főként a thébai nómenklatúrában, Hermonthisz, Medamud, Tôd és Karnak városában tisztelték, a Nap és a sólyomisten kultuszához kapcsolódott. Neve nomádot jelent, és a sólymok mellett szellemállata a szent bika Boukhis volt.
Az ókori egyiptomi hiedelmek szerint Montou a Ra isten napsugarainak égető hatását testesítette meg. Pusztító erejéhez asszimilálódva harcosként, majd háborús istenként ismerték el. Harcolt a káosz erői ellen, és hihetetlen haditettekre ösztönözte népét.
Montu isten megjelenését sólyom fejű emberként ábrázolták, aki két tollas koronát viselt, amelyet egy kettős uraeus (ágaskodó kobra) és egy napkorong díszített. Kultusza a tizenegyedik egyiptomi dinasztia idején alakult ki Thebában, ahol a „Théba ura” melléknevet kapta. Azt mondták, hogy a Nap pusztító erejét képviseli. ☀️
<